1

Nowość - TESTY z komentarzami

Kurs kwalifikacji wstępnej kończy się egzaminem w formie testu. Niestety, z katalogu kilkuset pytań jedynie 90 zostało opublikowanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Pozostałe udało się w pewnej części zrekonstruować dzięki dobrej pamięci zdających. 
Zapoznaj się z testami, prawidłowymi odpowiedziami oraz z komentarzami do pytań. 

więcej »

Szkolenia okresowe

Jeśli:
  • uprawnienia kat. C lub C1 uzyskałeś do dnia 10.09.2009 (włącznie)
  • uprawnienia kat. D lub D1 uzyskałeś do dnia 10.09.2008 (włącznie)
  • uprawnienia uzyskałeś po tych datach oraz ukończyłeś kwalifikację wstępną/wstępną przyspieszoną/uzupełniającą/uzupełniającą przyspieszoną i zbliża się 5 lat od dnia uzyskania po raz pierwszy Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej

- musisz ukończyć szkolenie okresowe.

Szkolenie okresowe to odpowiednik urządzanych do 2010 roku kursów dokształcających na przewóz rzeczy/osób. Szkolenie okresowe musi przejść każdy kierowca co 5 lat. W przypadku kierowców, którzy mieli obowiązek ukończenia kwalifikacji wstępnej, pierwsze szkolenie trzeba odbyć w ciągu 5 lat od dnia uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Kierowcy, którzy nie podlegają kwalifikacji wstępnej, pierwsze szkolenie muszą odbyć w terminach, o których możesz przeczytać TUTAJ.

Szkolenia okresowe trwają 35 godzin zajęć teoretycznych i są prowadzone dla grup kategorii C/C1/C+E/C1+E i D/D1/D+E/D1+E. Szczegółowy program szkoleń okresowych znajdziesz TUTAJ.

Kierowca, który wykonuje przewozy drogowe różnymi pojazdami (tzn. do prowadzenia których konieczne jest osiadania co najmniej dwóch różnych kategorii np. C i D czy C+E i D), może ukończyć szkolenie okresowe tylko dla jednej grupy kategorii (czyli dla grupy C/C1/C+E/C1+E lub dla grupy D/D1/D+E/D1+E).

Po ukończeniu szkolenia musisz zrobić badania lekarskie i badania psychotechniczne a następnie uzyskać wpis posiadanych uprawnień do prawa jazdy.

 

Słowniczek:
Data uzyskania uprawnień – znajdziesz ją w tabelce na 2 stronie prawa jazdy w kolumnie oznaczonej numerem „10”. Pamiętaj, że nie jest to data zdania egzaminu! Czego jest to więc data? Po zdanym egzaminie WORD przesyła dokumentację do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Urzędnik sprawdza kompletność, aktualność i poprawność dokumentów a następnie na wniosku (tym samym, który wypełniałeś zapisując się na kurs) podbije pieczątkę i składa podpis pod formułą: „zarządzam wydanie prawa jazdy”. W tym momencie uzyskujesz dopiero uprawnienia do prowadzenia pojazdów danej kategorii i to właśnie ta data jest potem w poz. 10 prawa jazdy. Potem dopiero urzędnik skanuje dane wpisane na wniosku i wysyła je do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w celu wydrukowania twojego prawa jazdy.
Data ta ma fundamentalne znaczenie dla ustalenia czy dana osoba podlega obowiązkowi ukończenia któregoś ze szkoleń w ramach kwalifikacji (wstępnej, wstępnej przyspieszonej, uzupełniającej, uzupełniającej przyspieszonej).
 

 

Więcej informacji w serwisie www.szkolenia-okresowe.plUdostępnij na Facebooku!

Uwaga! Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, uwagi, skontaktuj się z nami:
- formularz kontaktowy - kliknij
- gadu-gadu: 8812652
Serwis ma charakter informacyjny. Właściciel nie organizuje kursów kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych.